Marc Laforét

Marc  LAFORET – pianista

Urodził się  w Paryżu. Zadebiutował w wieku 8 lat w Teatrze Champs-Elysées. Ukończył Konserwatorium Boulogne-Billancourt w klasie Prof. Jacqueline Lanowski, a następnie z nagrodą najlepszego studenta ukończył Akademię Muzyczną w Paryżu w klasie Prof. Pierre Sancana.

Marc Laforet miał szczęście pracować z Arturem Rubinsteinem, z zdobyte doświadczenia były bardzo ważnym impulsem w jego dalszej karierze artystycznej. Otrzymał m.in. Złoty Medal Fundacji Cziffra i został laureatem Fundacji Yehudi Menuhina.

W 1985 roku Marc Laforet wygrał “Międzynarodowe Spotkania Młodych Artystów w Nowym Jorku”. Tego samego roku zdobył Srebrny Medal na XI Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Występy recitalowe artysty obejmują czołowe centra muzyczne takie jak: Paryż, Nowy Jork, Waszyngton, Sankt-Petersburg, Moskwa, Monachium, Mediolan, Rzym, Wiedeń, Amsterdam, Warszawa, Sztokholm, Bilbao, San-Sebastian, Berlin. Regularnie występuje też w Japonii zarówno z orkiestrami, jak i solo.

W 1995 roku Fundacja Del Duca związana z Akademią Beaux-Arts nagrodziła Marca Laforeta Grand Prix za jego muzyczne interpretacje.

Od 1997 roku datuje się współpraca artystyczna z Władimirem Spivakowem – ich duet fortepianowo-skrzypcowy odnosi sukcesy po dziś dzień. Chiny zaprosiły artystę na koncerty z Symfoniczną Orkiestrą Radiową z Szanghaju, co zaowocowało wspólną europejską trasą koncertową pod koniec 1997 roku.

We wrześniu 1999 roku artysta nagrał swoją pierwszą płytę DVD (koncerty Chopina) z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie pd. Kazimierz Korda.

W lutym 2000 roku ukazały się kolejne płyty Marca Laforeta nagrane podczas jego kolejnego japońskiego tournée: płyta kompaktowa live oraz płyta DVD z utworami Mozarta, Beethovena, Schuberta  i Chopina.