Tadeusz Deszkiewicz

Tadeusz Deszkiewicz – polski dziennikarz, publicysta, krytyk muzyczny, działacz społeczny. Od 2015 doradca społeczny prezydenta Andrzeja Dudy, od 2016 prezes Polskiego Radia RDC.
Studiował polonistykę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz teatrologię na Uniwersytecie Warszawskim
W latach 1977–1996 był dziennikarzem Naczelnej Redakcji Muzycznej Polskiego Radia i Telewizji, a następnie Programu 2 Polskiego Radia. Współautor i prowadzący pierwszego telewizyjnego teleturnieju językowego „ABC”. Autor setek artykułów i audycji radiowych i telewizyjnych o tematyce muzycznej i kulturalnej. Laureat nagrody Prezesa Polskiego Radia za transmisje z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
Członek zespołu, autor kwartalnika Polish Culture – Polska Kultura. Był felietonistą londyńskiego tygodnika „Tydzień Polski”, tłumaczem artykułów i autorem opracowań płytowych „Reader’s Digest”. Od 1997 był wiceprezesem studia filmowego „Dr Watkins”. Współautor filmów Obywatel Poeta o Zbigniewie Herbercie oraz Mysz, która ryknęła na 20-lecie Solidarności.
W latach 2002–2007 był dyrektorem Biura Promocji Miasta Stołecznego Warszawy, a od 2007 był wicedyrektorem i dyrektorem Departamentu Komunikacji Społecznej Narodowego Banku Polskiego.
Od początku swojej działalności zawodowej prowadził bogatą działalność społeczną. Był współzałożycielem i prezesem Fundacji „Latająca Akademia”, działającej na rzecz muzycznie uzdolnionych dzieci autystycznych i z porażeniem mózgowym.
W latach 2012–2015 prezes Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki. W 2012 był pomysłodawcą i organizatorem akcji na rzecz ratowania Warszawskiej Opery Kameralnej. Od 2012 współorganizator i juror Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Belcanto Italiano” w Pineto i Rzymie. Był wiceprezesem Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem oraz współtwórcą Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach” w Zakopanem.